Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Asnyk „Daremne żale”, „Do młodych” - interpretacja i analiza porównawcza wierszy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersze Adama Asnyka „Daremne żale” oraz „Do młodych” zostały utrzymane w stylistyce liryki apelu, kierując się do adresata zbiorowego. W obu przypadkach jest to jednak adresat skrajnie różny. Podmiot liryczny „Daremnych żali” kieruje swoją wypowiedź do przedstawicieli starszego pokolenia, przemawiając ze stanowiska światłego, doskonale wykształconego młodzieńca o pewnych rysach przywódcy. Utwór „Do młodych” - jak wskazuje tytuł wiersza - skierowany jest do pokolenia młodszego od podmiotu lirycznego, tutaj występuje więc w roli nauczyciela, mentora.

Wiersze różnią się także sposobem zorganizowania wypowiedzi. W „Daremnych żalach” jest ona skonstruowana na kształt tekstu retorycznego - w pierwszej strofie wyraża założenie konstytutywne dla przeprowadzanych dalej dowodów, zwracając uwagę na oczywisty z punktu logiki fakt, iż przeszłości nie da się przywrócić do istnienia. Kolejne strofy służą rozwinięciu tezy i wskazaniu jej konsekwencji, którymi są niemożność powstrzymania biegu myśli i całego świata zewnętrznego, jak również konieczność porzucenia posągowej legendy dawnej twórczości, ta bowiem jest balastem w marszu w przyszłość, do którego podmiot...

Podobne wypracowania