Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Plagi egipskie – znaczenie dosłowne i symboliczne

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pod pojęciem „plag egipskich” w wierze chrześcijańskiej rozumiane jest dziesięć klęsk zesłanych przez Boga Jahwe na Egipt, po tym, gdy faraon nie zgodził się na zwolnienie narodu Izraelitów z prac, by ten mógł udać się na pustynię i złożyć ofiary ze zwierząt, które w królestwie uznawane były za święte. Związane z plagami wydarzenia zostały opisane w początkowych rozdziałach Księgi Wyjścia, stanowiącej drugą w kolejności z ksiąg Starego Testamentu.

Opis pierwszego kataklizmu poprzedza stawienie się przed obliczem króla Egiptu dwóch izraelickich proroków – Aarona i Mojżesza – którzy mieli przekonać monarchę do wypuszczenia niewolniczego ludu w obliczu nakazu Boga oraz gróźb zesłania plag w przypadku nie usłuchania Jego wysłanników. Faraon uznał jednak prośby patriarchów za śmieszne, nie wierząc w potęgę Jahwe i możliwość dokonania zapowiadanych zjawisk.

Aaron zamienił wówczas wody życiodajnego Nilu w krew, co zagroziło uprawom oraz zdrowiu ludzi i zwierząt z terenów nadbrzeżnych, faraon pozostał jednak nieugięty w przekonaniu o swoim wszechwładztwie i możliwościach nadwornych magów. Bóg zesłał wówczas na Egipt kolejne plagi –...

Podobne wypracowania