Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff „Kartoflisko” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kartoflisko” to utwór pochodzący z wydanego w 1919 roku tomu poetyckiego Leopolda Staffa pt.: „Ścieżki polne”. Jego tematyka wynikała z zainteresowań twórcy, który w okresie międzywojennym w dużym stopniu inspirował się poezją Skamandrytów z jej apoteozą codzienności oraz wprowadzeniem do poezji prostego bohatera i opisów prozaicznych zjawisk.

Wiersz stanowi również powrót do bardzo lubianej przez poetę formy klasycznego sonetu, napisanego rytmicznym 13-zgłoskowcem o ciekawym rozmieszczeniu rymów – w tetrastychach krzyżują się w układzie ABAB i BABA, zaś w tercynach występują sąsiadująco w odpowiadających sobie wersach według schematu CCD. Tym razem jednak dobór gatunku literackiego oprócz czysto estetycznej pełni również pewnego rodzaju funkcję znaczeniową, ponieważ w myśl tradycji sonet jest formą służącą do opisu zjawisk wzniosłych, pięknych i godnych podziwu; u Staffa te cechy zostały więc przypisane obrazkowi, na którym widać jedynie wiejskie kobiety pracujące w polu.

Klasyczny podział na część narracyjną i refleksyjną sonetu zastąpiły tutaj subtelne różnice w charakterze poszczególnych strof – tetrastychy skupiają się bardziej...

Podobne wypracowania