Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Ursyn Niemcewicz „Powrót posła” - geneza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Powrót posła” Juliana Ursyna Niemcewicza to komedia polityczna, która ukazała się w 1791 r. Trzy lata wcześniej rozpoczął się Sejm Czteroletni, a więc najważniejsze obrady w historii państwa polskiego. Julian Ursyn Niemcewicz, jak przystało na człowieka oświeconego, był bardzo zaangażowany w sprawy polityczne, dlatego został wybrany na jednego z posłów Sejmu Wielkiego. Podczas obrad okazał się gorącym zwolennikiem dziedziczności tronu oraz przyznania ludowi miejskiemu praw politycznych. Stał także murem za reformami w szkolnictwie, które wprowadzała Komisja Edukacji Narodowej. W swoich wystąpieniach korzystał z niemałego talentu retorycznego, co powodowało, że jego wystąpienia miały wielkie oddziaływanie.

Julian Ursyn Niemcewicz, aby jeszcze bardziej pomóc interesom Sejmu Wielkiego, napisał „Powrót posła”. Ta komedia polityczna miała pobudzić wyobraźnię czytelników i widzów, uzmysłowić im znaczenie głoszonych przezeń haseł i poglądów. 15. stycznia 1971r. dzieło zostało wystawione w Teatrze Narodowym. Widzowie przyjęli je z wielką radością, a owacjom nie było końca. Działalność Ursyna Niemcewicza wiąże się ze stronnictwem patriotycznym. Taki sam wydźwięk miała napisana przez niego komedia....

Podobne wypracowania