Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff „Gnój” - interpretacja wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Gnój” jest wierszem Leopolda Staffa, zamieszczonym w tomie poetyckim pt. „Ścieżki polne”, który ukazał się w 1919 roku. Prozaiczna tematyka całego cyklu wynikała ze zwrócenia się w stronę codzienności w duchu poezji Skamandrytów, która wprowadzała na literackie salony prostych bohaterów i towarzyszące im atrybuty, nobilitując je do rangi symboli piękna. W nietypowym doborze „bohatera” słychać również echa młodopolskiej chłopomanii, która gloryfikowała czerstwy, zatopiony w pracy świat polskiej wsi, odnajdując tam urok niedostępny więźniom wielkich miast i sztucznej kultury.

Banalny temat został ujęty w klasycznej formie sonetu o regularnych, 11-zgłoskowych wersach zakończonych rymami okalającymi. Taki dobór gatunku literackiego wskazuje na nietypowe podejście poety do opisywanego tematu – o prozaicznym, a nawet odrażającym zjawisku mówi się tutaj przy użyciu form zarezerwowanych dla wzniosłych uczuć, pięknych ukochanych, szlachetnych porywów serca itp. Tytułowy gnój doczekał się wobec tego wielkiej nobilitacji, stając w jednym rzędzie z odwiecznymi, tradycyjnie rozumianymi źródłami poetyckich inspiracji.

Już na początku wiersza jego...

Podobne wypracowania