Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nazizm a filozofia Fryderyka Nietzschego - jej propagandowe wykorzystanie

nazizm, rasa aryjska, Nadczłowiek

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Narodowy socjalizm, nazywany skrótowo nazizmem, jest ideologią, która narodziła się w Niemczech w połowie lat 30. XX wieku w odpowiedzi na kryzys ideologiczny, kulturowy i cywilizacyjny, jaki coraz silniej zarysowywał się na całym niemieckojęzycznym obszarze Europy od czasów zakończenia I wojny światowej. Wynikał on z masowego uprzemysłowienia kraju, który przez wieki pozostawał zanurzony w feudalnej, wiejskiej mentalności, co postawiło wielu obywateli w sytuacji zagubienia i niemal rozpaczliwego poszukiwania punktu zaczepienia dla formowania nowego społeczeństwa. Alternatywą stał się dla Niemców skrajny nacjonalizm połączony z koncepcjami tzw. volkizmu jako ideologii przewidującej pewnego rodzaju predestynację określonych narodów do przywództwa nad innymi.

W myśl tejże ideologii cechy konkretnych nacji miała kształtować przyroda, jaka otaczała je u zarania ich dziejów – stąd też pustynny i gorący krajobraz arabskich pustyń, z jakich mieli wywodzić się Żydzi, wydał ludzi słabych, biernych, pozbawionych życiowej energii i niepotrafiących przywiązać się do ziemi. Bujna, zmienna i kolorowa przestrzeń środkowej Europy miała natomiast wykształcić krzepkich, silnych ludzi o jasnych włosach i oczach, które stanowiły...

Podobne wypracowania