Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Juliusz Słowacki „Beniowski” - cechy poematu dygresyjnego na przykładzie utworu

Juliusz Słowacki „Beniowski” - cechy poematu dygresyjnego na przykładzie utworu

Poemat dygresyjny to gatunek odkryty i szczególnie popularny w epoce romantyzmu. Poemat dygresyjny opowiada o losach konkretnego bohatera lub bohaterów, najczęściej odbywających jakąś podróż. Ma więc zarysowaną fabułę, ale to nie ona jest najważniejsza. Poematem dygresyjnym jest „Beniowski” Juliusza Słowackiego, napisany w latach 1840-46 i częściowo wydany w 1841 roku (ukazało się wtedy pięć pierwszych pieśni, reszta wyszła już po śmierci poety). Tytułowy bohater, Maurycy Beniowski, jest szlachcicem, żyjącym u schyłku XVIII wieku, w czasach konfederacji barskiej. Jej uczestnicy zbuntowali się przeciwko rządom króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zbytniej ich zdaniem, podległości monarchy wobec rosyjskiej carycy Katarzyny II. Po przegranej konfederatów Beniowski trafił na Sybir, tam wywołał antycarskie powstanie a potem uciekł, błąkał się po morzach, został królem Madagaskaru i zginął w walce z armią francuską.

Fabuła, mimo że bardzo ciekawa, nie jest tutaj najważniejsza. To właśnie cecha poematu dygresyjnego - do opowieści o przygodach bohatera wtrącone są komentarze na temat bieżącej polityki, wydarzeń, stanowiska autora w konkretnej sprawie. Podobnie jest w „Beniowskim”. Kolokwialnie można rzec, że...

Podobne wypracowania