Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Lalka” - Obraz społeczeństwa polskiego w „Lalce” Bolesława Prusa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bolesław Prus w „Lalce” przedstawił rozległą panoramę społeczeństwa polskiego na przykładzie Warszawy z końca XIX wieku.

Arystokracja to najbogatsza warstwa społeczna. Są to ludzie posiadający ogromne majątki, spędzający cały czas na rozrywkach, bankietach i prowadzący próżne życie. Autor porównuje ich do pasożytów, którzy swoim istnieniem przynoszą społeczeństwu jedynie straty. Arystokracja jest grupą konserwatywną, a przy tym zdegenerowaną i zdemoralizowaną. Są to ludzie wyniośli, troszczący się jedynie o własne interesy. Uważają się za warstwę zamkniętą, mającą swoje własne zasady, a ponadto za mecenasów sztuki i dumę narodu. Arystokrację w powieści reprezentują Łęccy, książę Starski, hrabina Karolowa oraz baron Krzeszowski. Julian Ochocki i prezesowa Zasławska także są arystokratami, lecz swoją postawą wyróżniają się spośród innych członków grupy. Są krytycznie nastawieni do warstwy społecznej, z której pochodzą: „Weź pan rodzinę Łęckich, co oni robili? Trwonili majątki: trwonił dziad, ojciec i syn, któremu w rezultacie zostało trzydzieści tysięcy ocalonych przez Wokulskiego i piękna córka dla dopełnienia niedoborów”

Szlachta została przedstawiona przez...

Podobne wypracowania