Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Folwark zwierzęcy” George Orwella - jako powieść-parabola

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Folwark zwierzęcy” George’a Orwella jest powieścią-parabolą, inaczej zwanej przypowieścią. Przypowieść to według większości encyklopedii „Utwór, w którym opowiedziane zdarzenie służy celom dydaktycznym. Przykład zachowania bohatera, jego wybory moralne wpisane w kontekst sytuacji, w której są opowiedziane, stanowią wyraziste przesłanie ideowe mające charakter prawdy uniwersalnej. Przypowieść zbudowana z wyrazistych schematów (jeden prosty wątek, operowanie symbolem, porównaniem, powtórzeniem (…) występuje (…) w celu wyrazistego zobrazowania pewnej prawdy moralnej czy filozoficznej”.

W utworze George’a Orwella znajdujemy rzecz jasna wszystkie cechy paraboli. Szczególnie wyraziste jest tutaj posługiwanie się symbolem i alegorią. Symboliczne jest w tym utworze wszystko. Przy pomocy pewnego społeczeństwa zwierząt autor ukazuje nagą prawdę o człowieku. Widzimy zarzewie buntu rzucone młodemu pokoleniu przez umierającego mędrca, filozofa - Majora. Jego słowa niczym pędy młodej rośliny dają niedługo potem owoce. Dochodzi do buntu przeciw człowiekowi. Z dawna upragniona wolność zwierząt nie trwa jednak długo, gdyż na czele folwarku staje Napoleon - strateg i okrutny władca.

Orwell...

Podobne wypracowania