Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl

Tadeusz Gajcy „Wczorajszemu” - interpretacja i analiza utworu

Tadeusz Gajcy to poeta należący do pokolenia Kolumbów, czyli poetów, których młodość przypadła na czasy II wojny światowej. Wydarzenia te znajdują odzwierciedlenie w jego twórczości. Nawet najwspanialszy obraz może zostać zakłócony przez krwawe majaki okupacji. Niewątpliwie takim wierszem jest utwór „Wczorajszemu” stanowiący monolog skierowany do kogoś, kto nie zaznał jeszcze okrucieństw konfliktu zbrojnego.

Początkowo utwór opiera się na kontraście. Po przeciwnych stronach znajdują się czas wojny oraz okres spokoju. „Ufałeś” – jak pisze Gajcy – w inspirujące piękno i wspaniałą harmonię, naprzeciw których staje brutalny, wręcz kakofoniczny hałas. Następnie wszystko to ulega pomieszaniu, a świat jawi się jako miejsce, w którym ścierają się ze sobą sprzeczne wartości i zasady. Tak wygląda Ziemia spowita wojenną pożogą.

Człowiek żyjący przed wojną zostaje charakteryzowany przez Gajcego. Kluczowymi słowami dla tego opisu będą określenia, takie jak: „ufałeś”, „nie wiedziałeś”. To najdokładniej oddaje błogi spokój tamtego czasu, szczęście ludzi mogących rozkoszować się codziennym i spokojnym życiem. Słowa te nabierają jednak znaczenia dopiero...

Podobne wypracowania