Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Ludzie ludziom zgotowali ten los” - jak rozumiesz motto z „Medalionów” Nałkowskiej?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Słowa zamieszczone na początku „Medalionów” Zofii Nałkowskiej, są rozwijane w dalszej  części zbioru opowiadań. Kolejne rozdziały przytaczają wydarzenia, które w kontekście frazy: „ludzie ludziom zgotowali ten los” stają się jeszcze bardziej bestialskie i okrutne, gdyż mamy świadomość, że zbrodni tych dopuścił się nie kto inny lecz człowiek.

W motcie „Medalionów” odsłonięta zostaje ciemna strona ludzkiej natury. Wszystkie okrucieństwa towarzyszące wojnie, takie jak obozy śmierci, pogromy, bestialskie traktowanie bliźnich, były owocem działań człowieka. Ta najwyżej postawiona w hierarchii istota zamieszkująca naszą planetę, zrównała się ze zwierzętami. Można nawet zauważyć jedną różnicę, o ile okrucieństwa w świecie przyrody często wiążą się z walką o przetrwanie, bestialstwo i sadyzm ludzi było świadome i wyrafinowane. Co najgorsze, wiele osób czerpało satysfakcję z zadawania bólu innym.

Z wydarzeniami opisanymi w „Medalionach” wiąże się także uprzedmiotowienie (reifikacja) ofiar. Łącząc to z zezwierzęceniem oprawców, otrzymujemy obraz zdegradowanej ludzkości, pozbawionej przymiotów danych nam przez Stwórcę. Cała sfera kultury, dorobek cywilizacyjny...

Podobne wypracowania