Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mikołaj z Wilkowiecka „Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim” - streszczenie skrótowe, opracowanie, geneza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim” to utwór, którego autorstwo przypisuje się częstochowskiemu paulinowi – Mikołajowi z Wilkowiecka. Gatunek ten to widowisko sceniczne powstałe na bazie dramatu liturgicznego. Podejmuje głównie tematykę historii zbawienia lub żywotów świętych, a pojawiające się na scenie postaci są znane z Biblii. Data wydania utworu przypada na okres około roku 1580, a więc na czas renesansu, jednak jego korzenie wywodzą się ze średniowiecza.

Dzieło Mikołaja z Wilkowiecka wystawiane było w okresie wielkanocnym, jak łatwo się domyślić, przedstawiało ono zwycięstwo Jezusa nad śmiercią. Tworząc misterium, autor bazował na tekstach czterech Ewangelii oraz na psalmach króla Dawida. Jako że założeniem tego dzieła było nie tyle przybliżenie faktów (i tak powszechnie znanych), ale jak najlepsze zobrazowanie opisywanych wydarzeń, autor dopuścił się kilku odstępstw od historii biblijnej. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wplecenie obyczajowości z okresu współczesnego autorowi. Zapewne celem takiego zabiegu było ułatwienie odbioru dzieła ludziom prostym. Było to realizowane zazwyczaj poprzez postaci drugoplanowe, których gesty i zachowania często przypominały te...

Podobne wypracowania