Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joseph Conrad „Jądro ciemności” - problematyka. „Jądro ciemności” punktem wyjścia do rozważań o rozwoju cywilizacji ludzkiej, postępie, podboju...

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Jądro ciemności” ukazuje zetknięcie się dwóch różnych światów: cywilizowanej Europy i dzikiej Afryki. Efekt jest przewidywalny, silniejszy zwycięża kosztem słabszego. Zdobycze techniki dają białym zdecydowaną przewagę, którą ci wykorzystują bez skrupułów. Podobnie jak wiele razy wcześniej i wiele razy później, wzniosłe hasła stanowią tylko parawan dla brutalnych działań.

Uderzająca jest nazwa towarzystwa, dla którego Kurtz pisze raport: Międzynarodowe Towarzystwo Tępienia Dzikich Obyczajów. Nazwa ta określa stosunek białych do mieszkańców Afryki. Z góry przyjęto, że obyczaje tubylców są dzikie i należy je tępić. Dziś taka niepoprawność polityczna jest rażąca. Obecnie mówilibyśmy o odmiennych obyczajach i ich korygowaniu, co nie znaczy bynajmniej, że stałyby za tym bardziej przemyślane działania. Conrad pokazuje nastawienie Europejczyków do afrykańskich plemion. Pierwsi kolonizatorzy to ludzie handlu, zainteresowani pozyskaniem kości słoniowej. Nikt nie podejmuje starań w celu podsienia poziomu oświaty, higieny czy poprawy warunków życia wśród tubylców, choć takie szczytne idee przecież głosili przedstawiciele towarzystwa w Europie.

Tym bardziej...

Podobne wypracowania