Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Księgi Narodu Polskiego i Pielgrzymstwa Polskiego” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Księgi Narodu Polskiego i Pielgrzymstwa Polskiego” Adama Mickiewicza to jeden  utworów wieszcza poruszających tematy aktualne dotyczące sytuacji politycznej, w jakiej znalazła się Polska. W kilku krótkich rozdziałach Mickiewicz pisze o tragicznym losie Polaków jako narodu chrześcijańskiego oraz Polski jako Chrystusa narodów. Mickiewicz w ostrych słowach krytykuje zachowanie innych państw europejskich, które nie reagują na to, co dzieje się z mapą Europy – znika z niej Polska.

Polska to Chrystus narodów. Dochodzi do rozbiorów, które niszczą ojczyznę poety. Kraj znika z mapy Europy, zostaje rozdzielony pomiędzy trzy europejskie mocarstwa – Rosję, Prusy i Austrię. Srogo komentuje Mickiewicz rządzących tymi państwami hipokrytów – Teresa, Katarzyna i Fryderyk – trzy imiona, które powinny kojarzyć się ze świętością, podczas gdy przywołują na myśl sępy, oddają cześć jedynie Interesowi. Są w Europie również inne państwa, które czczą podobne bóstwa takie jak: Poprawność polityczna, Równość (Francja). Innymi narodami chrześcijańskimi są Irlandia i Belgia.

Mickiewicz nie przebiera w słowach. Jednocześnie rozczula się nad sytuacją Polski....

Podobne wypracowania