Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Albert Camus „Dżuma” - metaforyczny sens „Dżumy”. Opracowanie

„Dżuma” Alberta Camusa to powieść o charakterze parabolicznym. Przedstawione w niej zdarzenia mogą zostać odczytane jako wyraz ogólnych prawd o ludzkim życiu. Tytułowa choroba jest tylko jednym z wielu zagrożeń, jakie czyhają na człowieka, zaś bohaterowie uosabiają pewne postawy, które można spotkać w każdych warunkach. Ich charakterystyka jest dość schematyczna, wyrazista tak bardzo, że stanowią oni wręcz symbole pewnych wartości.

Słowa motta: „Jest rzeczą równie rozsądną ukazać jakiś rodzaj uwięzienia przez inny, jak ukazać coś, co istnieje rzeczywiście, przez coś innego, co nie istnieje” wyraźnie wskazują, że utwór jest metaforą, którą należy rozszyfrować. Metaforą jest sama dżuma, która oznacza różnego rodzaju zło. Można ją odczytywać jako alegorię wojny, choroby, albo szerzej, zła tkwiącego w człowieku i świecie. Zmagania bohaterów z epidemią stanowią więc alegoryczny obraz ludzkiego życia, które nieustannie obcuje ze złem. Wartość człowieka zależy od tego, jaką wobec tego zagrożenia przyjmie postawę. Camus ukazuje ludzi kierujących się heroizmem, choć jest to heroizm codzienny, pozbawiony patosu i sławy, ale też osoby, które się wahają, szukając właściwej drogi oraz przykłady...

Podobne wypracowania