Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sposób przedstawienia człowieka w sonecie IV Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego

Sonet IV Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego, pt.: „O wojnie naszej, która wiedziemy z szatanem, ciałem i światem” za głównego bohatera przyjmuje człowieka, który na zasadzie synekdochy (pars pro toto - część zamiast całości) ukazuje kondycję całej ludzkości.

Podmiot liryczny stwierdza, że człowieczym przeznaczeniem nie jest życie w spokoju, ale nieustanne mocowanie się z przeciwnościami, które zagradzają nam drogę do nieba. Walka owa jest człowiekowi potrzebna, gdyż sprawdza jego realną wartość. Wiadomo, że ludzkim pragnieniem jest uzyskanie spokoju i szczęścia, jednak to właśnie stawanie na przeciw przeciwnościom rozwija naszą osobowość. Podmiot liryczny mówi: „Pokój - szczęśliwość, ale bojowanie / Byt nasz podniebny.” Tylko zmierzenie się z przeciwnościami daje nam szansę wygrania z nimi i jest świadectwem naszej silnej woli.

Podmiot liryczny jasno charakteryzuje elementy, które przyczyniają się do naszego duchowego unicestwienia. Jest to szatan, a więc „srogi ciemności hetman” oraz „świata łakome marności”. Podejrzewać możemy, iż są to pieniądze, sława, bogactwo oraz wszystko, co stanowi wyłącznie dobro doczesne i może spowodować oddalenie się od Boga. Człowiek jest nieustannie...

Podobne wypracowania