Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Grupa poetycka Skamander - Skamandryci - wiersze, przedstawiciele, program

Skamander to grupa poetycka utworzona na początku lat dwudziestych XX wieku. Jej trzon tworzyło pięciu wybitnych poetów: Julian Tuwim, Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Kazimierz Wierzyński i Jarosław Iwaszkiewicz. W swojej twórczości zrywali oni z tradycją niepodległościową i patriotyczną, jakby dając wyraz zadowoleniu, że po powrocie Polski na mapę świata, poeci mogą pisać wreszcie o uczuciach i dniu codziennym, a nie muszą dbać o wartości narodowe. Twórcy zajmowali się także pisaniem piosenek dla kabaretów i wodewilów, szczególnie popularnych w latach dwudziestych.

Każdy z pięciu członków Skamandra był poetycką indywidualnością. Julian Tuwim to autor wierszy opiewających codzienne życie i piękno świata („Do krytyków”, „Ranyjulek”), zachwycający się nad pięknem i klarownością poezji klasycznej („Rzecz czarnoleska”), ale również zajmujący się tematyką polityczną („Pogrzeb prezydenta Narutowicza”) czy ostrą krytyką społeczno-polityczną („Mieszkańcy”, „Bal w operze”, „Wiosna-Dytyramb”). Generalnie, twórczość Tuwima była różnorodna i można obserwować jej stopniową ewolucję – od entuzjazmu i radości we wczesnych...

Podobne wypracowania