Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „Pieśń o domu” - interpretacja utworu i interpretacja tytułu wiersza Marii Konopnickiej

Maria Konopnicka znana jest ze swej działalności patriotycznej i głębokiego zaangażowania w sprawy narodu. Nie bała się brać udziału ani w konspiracyjnych zebraniach, ani w otwartych protestach, np. przeciwko pruskim wpływom. Otwarcie popierała sprzeciw dzieci we Wrześni, które nie zgadzały się na germanizację, a zwłaszcza na naukę religii w języku niemieckim. Poetka wiedziała, jak ważną sprawą jest edukacja, gdyż była zdania, iż tylko wykształcony naród jest w stanie mądrze rządzić krajem i decydować o jego losie. Patriotyzm w jej pojęciu nie ograniczał się tylko do zbrojnego oporu, ale także czy też przede wszystkim – opierał się na wzroście świadomości narodowej oraz poznaniu historii Polski.

Także język był gwarantem niepodległości duchowej Polaków. Poprawne posługiwanie się polszczyzną było dla niej jako pisarki bardzo ważne. Konopnicka miała świadomość, iż mowa ojczysta w ogromnym stopniu wpływa na świadomość przynależności narodowej, dlatego starała się propagować pozytywistyczne wzorce i namawiać młodzież do nieustannego kształcenia się w różnych dziedzinach.

Umiłowanie ojczyzny oraz przywiązanie do polskiej ziemi zamanifestowała w słynnej pieśni pt: „Rota”, która była nawet brana pod uwagę przy wyborach...

Podobne wypracowania