Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Do gór i lasów”, „Portret” Leopolda Staffa - interpretacja i analiza porównawcza

Wątkiem łączącym poezję Jana Kochanowskiego i Leopolda Staffa jest przyświecający jej humanizm, a więc skoncentrowanie uwagi na człowieku i ekspozycji jego godności, szlachetności, taktowanie go w kategoriach najdoskonalszego dzieła Boga. W tym duchu utrzymane są również utwory obu poetów, które możemy zestawić ze sobą na zasadzie paraleli - „Do gór i lasów” Kochanowskiego oraz „Portret” Staffa. Oba opowiadają o pewnego rodzaju drodze, jaką przemierzyło człowieczeństwo w trakcie swojej historii, twórca renesansowy zwrócił jednak uwagę głównie na jej jednostkowy wymiar w odniesieniu do samego siebie, zaś jeden z najwybitniejszych poetów czasów współczesnych skupia się na jej uniwersalnym, ogólnym charakterze.

Tytułowy zwrot „do gór i lasów” w pierwszym utworze odnosi się do symbolicznych świadków drogi przebytej przez podmiot wiersza Kochanowskiego. Obserwowały one jego morskie i lądowe peregrynacje do Francji, Włoch, „Sybillinnych lochów”, gdzie bohater zbierał kolejne doświadczenia i nabywał wiedzę o otaczającym go świecie. Dynamika przemian rozmaitych życiowych sytuacji została tu oddana przez enumerację kolejnych,...

Podobne wypracowania