Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jonathan Swift „Podróże Guliwera” - motyw wędrówki w „Podróżach Guliwera”. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Podróże Guliwera” autorstwa Jonathana Swifta to najważniejsza książka angielskiego oświecenia. W wydanym w 1726 roku utworze Swift opowiada o przygodach lekarza i podróżnika Lemuela Guliwera. Mężczyzna marzył o podróżach do dalekich krain i poznawaniu świata. By spełnić swoje marzenia, główny bohater zaciągnął się na statek i wyruszył w świat. Poznawanie świata poprzez wędrówkę czy podróż było powszechne w literaturze oświecenia. Podobne zabiegi stosowali Denis Diderot w książce „Kubuś Fatalista i jego pan”, Wolter w „Kandydzie”, Daniel Defoe w „Robinsonie Crusoe” a na gruncie polskim choćby Ignacy Krasicki w pierwszej polskiej powieści nowożytnej, zatytułowanej „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”.

Guliwer jest człowiekiem, który nie może wytrzymać w domu rodzinnym, za wszelką cenę marzy, by wyrwać się w szeroki świat. Kiedy udaje mu się wypłynąć w rejs, po katastrofie statku trafia na wyspę Liliputów. Główny bohater jest wśród nich olbrzymem, musi uważać, by nie zdeptać maleńkich ludzików, zamieszkujących tę dziwną krainę. Zupełnie inne kłopoty czekają Guliwera w krainie olbrzymów, dokąd trafił w czasie kolejnej wyprawy. To...

Podobne wypracowania