Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Wenus z Milo” - opis rzeźby

Posąg „Wenus z Milo” jest dziełem twórcy szkoły rodyjskiej, którym według przypuszczeń mógł być Aleksander z Antiochii – jego podpis miał widnieć na podstawie rzeźby, nie zachowanej do czasów współczesnych. Dzieło powstało prawdopodobnie pomiędzy 150 a 125 rokiem p.n.e., a w późniejszym czasie spotkały je dosyć nietypowe losy.

Posąg został odnaleziony w 1820 roku przez wieśniaka Jorgosa w ruinach teatru niedaleko Adamas, głównego portu wyspy Milos leżącej na Morzu Egejskim. Francuski żeglarz Jules Dumont d’Urville, w imieniu francuskiego ambasadora w Konstantynopolu, zakupił rzeźbę. Ambasador Markiz de Riviere oddał znalezisko w prezencie Ludwikowi XVIII, ten zaś przekazał je do Luwru, gdzie znajduje się od 1821 roku aż po dziś dzień.

Według legendy, w chwili odnalezienia posąg był w kompletnym, niemal idealnym stanie, zaś ramiona miały oderwać się od figury w trakcie wypadku, jakiemu uległ statek d’Urville’a, roztrzaskując się o przybrzeżne skały. Zniszczeniu uległa również podstawa, na której miała widnieć sygnatura wykonawcy.

Dzieło przedstawia półnagą Wenus (grecką Afrodytę) w pozycji stojącej. Nie możemy mieć pewności co do tego, w jaki sposób...

Podobne wypracowania