Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krzysztof Kamil Baczyński „Romantyczność” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór „Romantyczność” pochodzi z 1942 roku. Swoim tytułem odwołuje się do dzieła Adama Mickiewicza oraz całej wielkiej epoki w polskiej literaturze i historii, dla której Baczyński żywił szczególny sentyment, odnajdując analogie pomiędzy dwoma pokoleniami dziewiętnastowiecznych powstańców, a losem młodzieży wchodzącej w dorosłość w czasie II wojny światowej. Tytuł wiersza ma jednak również charakter po części ironiczny, sugeruje bowiem zajmowanie się pięknymi, poetyckimi obrazami, a tymczasem ewokuje tragiczne wizje gruzów, rozszarpanych ludzkich ciał i łez. Cechą konstytutywną konstrukcji całego utworu jest więc zestawienie na zasadzie paradoksu pięknych, bogatych w wymyślne metafory zdań z wybitnie pejoratywną rzeczywistością, jaką mają opisywać.

Podmiot liryczny adresuje swoją wypowiedź do sprecyzowanej, choć nie wymienionej z imienia adresatki, do której zwraca się w tonie liryki apelu:
„Podaj ręce, kochana, które ku temu są,
by się zamykać jak koło”.

Wskazani w ten sposób bohaterowie tekstu – podmiot mówiący i jego ukochana – zostają osadzeni w krajobrazie zgliszcz i gruzów, które – choć w oczywisty sposób generują atmosferę...

Podobne wypracowania