Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Miłosz - Czesław Miłosz jako moralista, filozof, tłumacz Biblii. Opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Czesław Miłosz to poeta wielu pokoleń. Charakterystyczna jest dla niego polifonia głosów. W swoich wierszach i dziełach prozatorskich poruszał najróżniejsze problemy. Interesował się filozofią, religiami świata, stosunkami międzyludzkimi. Był poliglotą - tłumaczył wiele zagranicznych dzieł, w tym Biblię, dzieła starożytnych greckich i rzymskich klasyków. Zawsze stał po stronie słabszych i pokrzywdzonych - to nakazywała ma wrodzona skłonność etyczna.

W każdym wierszu przemawia do czytelników innym tonem. W utworze „Dar” to szczęśliwy człowiek, który oddaje się rozmyślaniom na temat dnia powszechnego i tego, jaką radość może on swoim pięknem dać wszystkim. Odwołując się do filozofii stoicyzmu i przede wszystkim epikureizmu nakazuje zachować spokój, cieszyć się chwilą, chwytać piękny dzień, jak powiedziałby Horacy „carpe diem”.

W wierszu „Zaklęcie” z kolei wychwala pod niebiosa cnotę mądrości. To najważniejszy i najbardziej wartościowy przymiot, jakim Bóg może obdarzyć człowieka. Mądrość współistnieje z dobrem, jest jego źródłem i przyczyną. Mądrość ukazana w „Księdze Mądrości” - biblijnym tłumaczeniu Miłosza z hebrajskiego równoznaczna jest z dobrem,...

Podobne wypracowania