Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Romantyczność” - interpretacja i analiza ballady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Romantyczność” pochodzi ze zbioru „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Tomik ten, wydany w roku 1822, został uznany za oficjalny początek epoki romantyzmu w Polsce. Wiersz „Romantyczność” zawiera wykładnię najistotniejszych założeń nowej estetyki i nowego spojrzenia na świat.

W utworze można wyróżnić dwie części: tę opowiadającą o losach Karusi i jej miłości do Jasieńka oraz drugą, przedstawiającą dwie interpretacje tej sceny, racjonalną i romantyczną. Karusia i jej dziwne zachowanie stają się pretekstem do zestawienia dwóch światopoglądów; oczywiście poeta wyraźnie opowiada się za tym romantycznym, zgodnym z ludowymi wierzeniami.

Z pierwszej części wiersza dowiadujemy się, że ukochany Karusi, Jasieniek, zmarł przed dwoma laty. Mimo to dziewczyna nadal go kocha i czasem z nim rozmawia. Widzi jego ducha, ale nie czuje strachu, a jedynie miłość i tęsknotę, przyznaje: „Weź mię, ja umrę przy tobie,/ Nie lubię świata”. Karusia i Jasieniek nadal są zakochani, śmierć nie zdołała ich całkowicie rozdzielić. Potęga miłości jest w stanie pokonać granicę pomiędzy światem żywych i umarłych. Karusia nie jest w realnym świecie szczęśliwa, ludzie na ogół jej nie rozumieją: „Źle mnie w złych ludzi...

Podobne wypracowania