Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Paweł z Tarsu - charakterystyka postaci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święty Paweł urodził się między 5 a 10 r n.e. Był Żydem, dlatego otrzymał imię Szaweł. Był jednak również obywatelem Rzymu, nosił więc łacińskie imię Paweł, którego używał jednak dopiero po nawróceniu na chrześcijaństwo.

Postać ta przedstawiana jest najczęściej jako drobny mężczyzna z łysiną i długą brodą. W jednej ręce trzyma zwój, w drugiej zaś miecz. Często jego atrybutem jest także baranek, kość słoniowa lub koń.

Szaweł studiował Torę, był człowiekiem dobrze wykształconym. Sympatyzował z sektą faryzeuszy, którzy ostro występowali przeciwko pierwszym chrześcijanom. W swojej nienawiści do wyznawców Chrystusa był zajadły. Brał udział w aktach agresji wobec nich. Podczas ukamienowania św. Szczepana pilnował ubrań oprawców.

Jego postawa wobec chrześcijan zmieniła się po wydarzeniu, które spotkało go w drodze do Damaszku, gdzie jechał, aby pomóc w prześladowaniach chrześcijan. Jak sam twierdził, drogę zastąpiła mu świetlana postać, która odezwała się do niego, pytając, dlaczego Szaweł ją prześladuje. Postać przedstawiła się imieniem Jezus. Od tego czasu stał się gorliwym wyznawcą chrześcijaństwa oraz propagatorem nowej wiary. Przyjął chrzest i od tego czasu posługiwał się imieniem Paweł.

Paweł...

Podobne wypracowania