Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Sonety krymskie” - geneza cyklu sonetów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W liście samego wieszcza do Joachima Lelewela Mickiewicz pisał: „Widziałem Krym! Przetrzymałem tęgą burzę morską i byłem jednym z kilku zdrowych, którzy zachowali dość siły i przytomności, aby napatrzeć się do woli temu ciekawemu widowisku. Deptałem chmury na Czatyrdahu (podobno trapezie starożytnym). Spałem na sofach Girajów i w laurowym gaiku w szachy grałem z klucznikiem nieboszczyka Chana. Widziałem Wschód w miniaturze”.

Początek wieku XIX zarysowywał się w świadomości Polaków samymi tragediami. Carska Rosja nasilała represje wobec całego narodu. Dążono do zniszczenia polskości i rozprzestrzeniania się języka rosyjskiego w granicach Polski. Około roku 1822 z nakazu cara Aleksandra zaostrzono proces rozprawiania się z Bogu ducha winnymi ludźmi. Do Polski przyjechał senator Nowosilcow – znany z II części „Dziadów” kat i prześladowca młodzieży polskiej.

Jego celem było wyeliminowanie polskości w zarodku. Jej głównym nośnikiem była w tych czasach właśnie młodzież. Zadanie Nowosilcowa, które polegało na wynarodowieniu polskiego narodu, wykonywał z zaciekłą gorliwością. Adam Mickiewicz, który w tych czasach miał dwadzieścia cztery lata, studiował na Uniwersytecie Wileńskim....

Podobne wypracowania