Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Pieśń XI” - interpretacja i analiza pieśni

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pieśń jest gatunkiem literackim, który wywodzi się ze starożytności. Wtedy były to utwory liryczne wykorzystywane do celów obrzędowych, śpiewane przy wtórze muzyki. Właśnie ten sposób ich stosowania wpłynął na ukształtowanie się późniejszej formy. Skoro niezbędna okazywała się melodia, pieśni musiały być rytmiczne, przystosowane do akompaniamentu. Stąd ich stroficzna budowa, pojawiające się refreny, rymy i izometryczność. W swojej twórczości Jan Kochanowski bardzo często nawiązywał do tradycji antyku, dlatego nie mogło zabraknąć w niej właśnie pieśni. Przyjrzyjmy się teraz utworowi opatrzonemu numerem XI.

Dzieło możemy uznać za wykładnię dobrego życia. Biografia poety obfitowała w nieszczęśliwe wydarzenia (chociażby śmierć Urszulki, dla której napisał „Treny”), co na pewno skłaniało go do poszukiwania właściwej drogi. Takimi metodami, które pozwalały rozprawić się z przeciwieństwami były dwa nurty filozoficzne wyznawane przez Kochanowskiego - epikureizm i stoicyzm.

Podmiot liryczny „Pieśni XI” zwraca się do nieokreślonego personalnie odbiorcy (liryka zwrotu do adresata). Jego słowa zawierają wskazówki dotyczące postępowania w codziennej egzystencji. W pierwszej strofie skupia...

Podobne wypracowania