Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Przedwiośnie” - charakterystyka Cezarego Baryki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Stefana Żeromskiego pt. ,,Przedwiośnie” wyrosła z niepokojów pisarza o los ojczyzny po roku 1918. Po 123 latach niewoli w końcu nasz kraj uzyskał upragnioną wolność. W tej sytuacji rodziło się automatycznie pytanie, co dalej? Jak ma wyglądać nowa Polska?

Żeromski doszukuje się przyczyn dotychczasowych niepowodzeń klas rządzących i ostrzega przed zatraceniem się niedoświadczonej młodzieży w ideologii komunistycznej. Patrzy na zastaną rzeczywistość oczyma człowieka z zewnątrz - młodego buntownika - Cezarego Baryki, którego czyni głównym bohaterem powieści.

Cezary jest jednostką, której charakter, poglądy i światopogląd kształtują się na naszych oczach. Pisarz pokazuje nam jego życie od podszewki. Baryka urodził się gdzieś w głębi Rosji. Nigdy nie brakowało mu niczego. Rodzice: Seweryn i Jadwiga, otaczali go troskliwą opieką i dbali, by syn miał wszystko czego tylko zapragnie. ,,Chłopiec ten miał od najwcześniejszych lat najdroższe nauczycielki francuskiego, angielskiego, niemieckiego i polskiego języka (…). Uczył się wcale nieźle, a raczej uczyłby się znakomicie, gdyby rozkochani w nim rodzice nie przeszkadzali swymi trwogami i pieszczotami” (s. 9) Jednocześnie ojciec przypomina mu na każdym kroku, że jest Polakiem,...

Podobne wypracowania