Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Ludzie bezdomni” - praca u podstaw w dziele Stefana Żeromskiego

Ludzie bezdomni, Stefan Żeromski, praca u podstaw, pozytywizm, literatura pozytywizmu, Thomas Benjamin Kennington

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jednym z haseł programowych pozytywizmu była tzw. praca u podstaw. Pisarze starali się jak najpełniej i najklarowniej zobrazować jej ideę w swoich dziełach. Głównym celem większości utworów powstałych po upadku powstania styczniowego było intelektualne uzdrowienie społeczeństwa, stworzenie nowego modelu Polaka – świadomego swojej przynależności narodowej, praw i obowiązków, wykształconego i oświeconego. Aby tego dokonać, należało zacząć od najniższych, najbardziej zaniedbanych warstw społecznych. Zrozumiano, że państwo może sprawnie funkcjonować tylko wtedy, gdy cały naród zjednoczy się we wspólnym działaniu i gdy wszyscy jego obywatele będą mieli prawo do godnego życia.

Stąd hasło pracy u podstaw zakładające edukację i oświatę najbiedniejszych ludzi, walkę z analfabetyzmem, pomoc ubogim, zdolnym dzieciom w wyrwaniu się z niedostatku, niesienie „kaganka oświaty” najbardziej potrzebującym.

Ta kwestia pojawia się niejednokrotnie na kartach powieści Stefana Żeromskiego pt.: „Ludzie bezdomni”. Pisarz kreuje postać wielkiego nonkonformisty walczącego z szarą, okrutną polską rzeczywistością. Tomasz Judym, bo o nim mowa, stara się za wszelką cenę pomóc najbardziej potrzebującym. Jest bezkompromisowy...

Podobne wypracowania