Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Przedwiośnie” - charakterystyka Szymona Gajowca

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szymon Gajowiec to jeden z bohaterów „Przedwiośnia”, postać ważna ze względu na ideę powieści i jej wątek polityczny.

Gajowiec jest znajomym ojca Cezarego Baryki, wysoko postawionym urzędnikiem Ministerium Skarbu w Warszawie. Związany był niegdyś uczuciowo z matką Cezarego – Jadwigą. Ich uczucie nie miało jednak szans na przetrwanie w świecie, w którym liczyły się tylko stanowiska i majątek: on, biedny urzędnik, nie mógł się wtedy równać z Sewerynem Baryką. Wspomnienia tej miłości, jedynej w życiu Gajowca, pozostały na zawsze w jego sercu. Nigdy się nie ożenił, pozostał starym kawalerem. Całą swoją energię i czas poświęcił życiu zawodowemu i dzięki ciężkiej pracy osiągnął wysoką pozycję społeczną.

Cezaremu, którego zatrudnił w swoim biurze po przyjeździe bohatera do stolicy, wydawał się zimnym, sztywnym, bezuczuciowym służbistą, pedantem, skrupulatnie wypełniającym swe obowiązki. W głębi duszy Szymon był jednak człowiekiem sentymentalnym i zdolnym do uczuć. Na nowo przeżywał miłość do Jadwigi, słuchając opowieści o jej życiu w Baku i ze względu na to pielęgnowane uczucie darzył Cezarego sympatią i troszczył się o jego los.

Swoje życie Szymon poświęcił nie tylko pracy urzędniczej, ale miał też drugą...

Podobne wypracowania