Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Baudelaire „Hymn do piękna” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz pt.: „Hymn do piękna” pochodzi z tomu „Kwiaty zła” Charlesa Baudelaire'a i znajduje się w części zatytułowanej „Spleen i Ideał”.

Hymn jest gatunkiem lirycznym, którym twórcy na przestrzeni wieków posługiwali się, aby oddać cześć jakiejś osobie lub idei. Zazwyczaj rozpoczynała go apostrofa do adresata. Często podmiotem lirycznym, wypowiadającym się w hymnie, była zbiorowość.

Baudelaire w pierwszym wersie utworu zwraca się do „Piękna” z pytaniem, czy pochodzi ono z nieba czy z piekła. Wydawać by się mogło, że odpowiedź jest oczywista. Dziwi sam pomysł, jakoby piękno pochodziło od Szatana, a nie od Boga. Poeta jednak ma co do tego wątpliwości. Jak często w jego twórczości się to zdarzało, w dalszej części wiersza, napotykamy na szereg antynomii. Rozwikłanie dylematu musi stanowić dla artysty poważny problem. Świadczą o tym przeciwstawne zestawienia pojęć, którymi się posłużył. Negatywne emocje zestawione zostają z pozytywnymi. I tak poeta pisze o spojrzeniu piękna, które jest „anielskie i szatańskie”. Cnota mącona jest przez zbrodnię, „przesyt truje głód”. „Pragnienie w winie” jest wręcz stwierdzeniem paradoksalnym, bo czy napój...

Podobne wypracowania