Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Wyspiański „Wesele” - Inteligencja w „Weselu” Wyspiańskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Wyspiański w swoim najsłynniejszym dramacie pt.: ,,Wesele” bardzo szczegółowo i w sposób dość okrutny przedstawił obraz inteligencji polskiej, której przedstawicielami w utworze byli: Pan Młody, czyli poeta Lucjan Rydel, poeta Kazimierz Przerwa Tetmajer, dziennikarz Rudolf Starzewski, ciotka Rydla Antonina Domańska oraz Isia, czyli Jadwiga Tetmajer. Osoby te głośno wyrażają swój zachwyt nad polską wsią, trudno jednak im zrozumieć chłopską mentalność, rzeczywiste realia panujące na wsi są im kompletnie obce. Widoczna chłopomania, czyli powierzchowna fascynacja chłopami i wsią rzutuje na nieprawdziwy obraz tej klasy. Inteligenci w ,,Weselu” nie mają pojęcia o pracach w polu, ale potrafią o nich dyskutować, często także narzucać swoje zdanie. 

Uważają, iż chłopi nie powinni występować na scenie politycznej kraju, gdyż nie są do tego przygotowani, nie posiadają odpowiedniej wiedzy, jednym słowem, jest to dla nich temat  za trudny. Zdaniem inteligencji chłopi powinni zająć się tym, co potrafią najlepiej, czyli pracą na roli. Z treści utworu jasno wynika, iż inteligenci mają poczucie wyższości nad chłopami, co nie pozostaje przez nich nie zauważone. Czepiec powiada Dziennikarzowi:

„Pon się boją we...

Podobne wypracowania