Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara” - Raskolnikow i koncepcja podziału społeczeństwa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Raskolnikow, bohater powieści Fiodora Dostojewskiego ,,Zbrodnia i kara”, napisał artykuł, w którym podjął temat stanu duchowego zbrodniarza. Praca ta ukazała się w petersburskim czasopiśmie „Wiadomości Periodyczne”. Głównym tematem był faktyczny stan psychiczny człowieka, który dopuścił się bestialskiej zbrodni. Poza tym, Raskolnikow w kilku zaledwie zdaniach nakreślił swój pogląd na dopuszczalność zbrodni oraz podział społeczeństwa. Najwięcej o jego zdaniu na ten temat dowiadujemy się z dialogu z Porfirym, przy okazji nieoficjalnego przesłuchania, już po morderstwie starej lichwiarki.

Według Raskolnikowa, ludzie dzielą się na „zwykłych” i „niezwykłych”. Zadaniem zwykłych jednostek jest przedłużanie gatunku, pomnażanie go i dbanie o jego dobrostan dotychczasowy. Nie posiadają prawa ani ustawowego ani moralnego do popełniania jakichkolwiek zbrodni, poniekąd dlatego, że nie mają ku temu powodów. Z kolei ludzie niezwykli to jednostki wybitne, uczeni, którzy swym umysłem, swoimi poglądami, wynalazkami rozwijają świat, prowadzą go na wyższy poziom. Raskolnikow twierdzi, że ludzi zwykłych od niezwykłych różni nie tylko wiedza, szeroki i otwarty umysł oraz wysoce rozwinięta umiejętność...

Podobne wypracowania