Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Oda do młodości” jako manifest pokolenia romantyków. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Oda do Młodości” Adama Mickiewicza powstała w 1820 r., długo jednak nie była znana szerszej publiczności ze względu na carską cenzurę, która uznała ją za utwór nawołujący do rebelii i zakazała jej rozpowszechniania. Współcześni wieszczowi odbiorcy za manifest swojego pokolenia uznawali więc bardziej tom „Ballad i romansów”. Z dzisiejszej perspektywy trudno jednak odmówić „Odzie” roli zwiastuna nowej epoki, która w dziejach polskiej literatury zaowocowała największymi dziełami i najbardziej śmiałymi ideami.

W romantyczną estetykę wprowadza już sam tytuł utworu: łączy on bowiem dwa pozornie przeciwstawne światy – literatury klasycznej (z jaką kojarzony był gatunek ody) oraz młodości, która tu po raz pierwszy urosła do rangi wartości godnej opiewania w poezji o podniosłym stylu. Już w tytule wyraził się więc duch pokolenia romantyków, którzy obficie czerpali z osiągnięć śródziemnomorskiego kręgu kultury z jego mistyką, fantastycznością i heroicznością, głosząc jednocześnie kult młodości w jej nowym rozumieniu. Stała ona w opozycji do starości postrzeganej niemal całkowicie negatywnie jako źródło stagnacji i hamulec dla rewolucyjnych idei, które miały...

Podobne wypracowania