Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zbigniew Herbert „Mona Lisa” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Może „Mona Lisa” nie jest najwspanialszym dziełem Leonarda da Vinci, ale z pewnością jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów na świecie. Portret został przetworzony na niezliczonych ilościach reprodukcji, a w powszechnej opinii stał się arcydziełem stanowiącym manifestację geniuszu włoskiego malarza. Przyjrzyjmy się refleksji na jego temat, którą w swoim wierszu przedstawia Zbigniew Herbert.

Cechą charakterystyczną tego utworu jest bardzo ciekawa kompozycja. Można wyodrębnić w nim dwie części, różniące się także pod względem zapisu. Pierwsza (stroficzna, ale nieregularna) zawiera opowieść o tym, w jaki sposób podmiot liryczny dotarł do słynnego obrazu. Druga, pisana dystychami, to opis dzieła wielkiego malarza. Dodać jeszcze należy, że podział ten nie jest bezwzględny, a obydwie części przeplatają się ze sobą.

Podmiot liryczny przybywa z dalekiej krainy, oddzielonej siedmioma górami, kolczastymi drutami rzek. Najwyraźniej pochodzi on z zupełnie innego świata. Ostatecznie udaje mu się jednak dotrzeć do swego „Jeruzalem w ramach”. Widzimy więc, że obraz stanowi dla niego olbrzymią wartość, pochodzi ze sfery sacrum. Niestety nie jest mu dane w spokoju kontemplować obraz, ponieważ znajduje się w „gęstej...

Podobne wypracowania