Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konstanty Ildefons Gałczyński „Pieśń o fladze” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konstanty Ildefons Gałczyński zatytułował jeden ze swych najpopularniejszych utworów patriotycznych „Pieśń o fladze”, wpisując go tym samym w estetykę klasycznego gatunku literackiego o podniosłym stylu i wyraźnie melicznym charakterze. Melodyjność w przypadku tego wiersza została uzyskana głównie dzięki wpisaniu w jego strukturę dwuwersu powracającego w charakterze refrenu, który w kolejnych odsłonach podlega nieznacznym modyfikacjom. Składnikami stałymi są kolory polskiej flagi („biało-czerwona”) oraz jej porównania do rozmaitych zjawisk, które występują obok siebie w kilku różnych konfiguracjach i zestawieniach. Rytmiczność tekstu podkreślają również rymy: sąsiadujące w dystychach, a w tetrastychach nieregularne.

Gatunkowo utwór zbliża się również do innych form, takich, jak opowiadanie, legenda, czy gawęda. Zostało bowiem skonstruowane wokół losów polskich flag, o których podmiot liryczny opowiada jako narrator ukryty, nie wypowiadając się pierwszoosobowo i nie zwracając na siebie uwagi w żaden inny sposób. Oprócz jasno określonych „bohaterów” wiersz posiada także konkretny czas akcji – dzięki zestawieniu miejscowości, pod...

Podobne wypracowania