Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to opowieść o ludziach, którzy potrafili pięknie żyć i pięknie umierać. Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohaterowie „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to ludzie szczególni. Postawiona w temacie tej rozprawki teza głosi, że potrafili oni pięknie żyć i pięknie umierać. Zastanówmy się, czy sformułowanie to jest trafne.

Alek, Rudy i Zośka byli uczniami Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Już podczas swojej edukacji snuli plany na przyszłość, w myśl których chcieli działać dla dobra swojej ojczyzny. W domach rodzinnych i na lekcjach odebrali oni lekcję patriotyzmu i przestrzegania najważniejszych zasad moralnych. Dowodem tego są ich czyny i dokonania podczas II wojny światowej.

Konflikt zbrojny spadł na młodych ludzi nagle. Zniweczył ich plany i przekreślił przyszłość. Jednak oni nie popadli w marazm, lecz starali się działać w obronie Polski. Piękne życie bohaterów przejawiało się na różnych płaszczyznach. Chodzi tutaj nie tylko o wielką odwagę i heroiczne czyny przez nich dokonywane, ale także w codzienność, którą uwznioślali dzięki wyznawanym wartościom moralnym. Bohaterem był Rudy, gdyż pomimo nieludzkich tortur, jakim został poddany, nie wydał swoich przyjaciół. Tak samo można określić postawę Alka ryzykującego własne życie dla obrony przyjaciela. Także Zośka był człowiekiem heroicznym –...

Podobne wypracowania