Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zbigniew Herbert „Pan Cogito czyta gazetę” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zanim pojawił się Internet, to właśnie gazety były najpowszechniejszym źródłem wiadomości dotyczących sytuacji na świecie. Pan Cogito, jeszcze przed cybernetyczną erą, sięgnął po gazetę. Przyjrzyjmy się, co w niej znalazł.

Tragedie od zawsze najmocniej oddziaływały na ludzką wyobraźnię. Nic dziwnego, że skrzętnie badające powierzchnię czasopisma oko Pana Cogito odnotowało dwie wiadomości o brutalnych wyobrażeniach. Jedna opisuje wielką, wojenną masakrę, podczas której zginęło 120 żołnierzy. Jednak ta „żołnierska hekatomba” nie budzi w czytelniku większych emocji. Znacznie większa ciekawość błyszczy w jego oczach, gdy śledzi opis drugiej tragedii. Takie rzeczy wydarzają się na świecie niemal codziennie – będący w depresji rolnik zamordował żonę i dwójkę dzieci. Ta sytuacja znacznie mocniej oddziałuje na Pana Cogito. Łatwiej jest mu ją sobie wyobrazić i uświadomić. Opisane zostały różne szczegóły oraz rozmieszczenie ciał, zamieszczono także zdjęcie mordercy. Odnośnie wojennej masakry trudno jest odnaleźć takie fakty.

Stu dwudziestu żołnierzy to liczba mocno abstrakcyjna. Nie działa na wyobraźnię tak mocno jak dramat jednej rodziny. Takie sytuacje mają miejsce w wojennych realiach – to normalne. Tak naprawdę...

Podobne wypracowania