Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka porównawcza Judyma („Ludzie bezdomni”) i Wokulskiego („Lalka”)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Lalka” Bolesława Prusa i „Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego powstały w przeciągu ostatniego dwudziestolecia XIX wieku, a więc w okresie niezwykle ważkim dla kształtowania się nowych idei i postulatów organizowania życia społecznego polskiej narodowości po - jak się zdawało - ostatecznym ciosie, jakim był upadek powstania styczniowego. Oba dzieła dawały podobną, na wskroś pozytywistyczną odpowiedź na pytanie o drogę, jaką należy obrać w dążeniu do rozwoju społeczeństwa, widząc ją w pracy organicznej i u podstaw, z wyrzeczeniem się klasowych i rasowych uprzedzeń. Realizacją takich postulatów stały się kreacje głównych bohaterów obu powieści - Stanisława Wokulskiego i Tomasza Judyma - różniące się co prawda swoim charakterem, ale zaskakująco podobne do siebie w wielu aspektach.

Obu bohaterów łączy przede wszystkim ich pochodzenie społeczne: rodzina Wokulskiego należała prawdopodobnie do warstwy zubożałej szlachty, nie zapewniając mu żadnego zaplecza finansowego ani dostępu do edukacji, Judym był zaś synem szewca z biednej dzielnicy Warszawy, walcząc od dzieciństwa nie tylko z dojmującym ubóstwem, ale również nieprzychylnością i agresją krewnych. Dzięki ogromnej determinacji i poświęceniu...

Podobne wypracowania