Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier - „Świętoszek” jako komedia intrygi i charakterów. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Molier uznawany jest przez historyków literatury za prekursora tzw. komedii charakterów, jego dzieła były bowiem oparte nie tylko na powierzchownym komizmie sytuacyjnym, ale przede wszystkim na mistrzowskim rysunku postaci, których wady genialny twórca wyolbrzymiał często do rozmiarów groteski. Dzięki takiemu zabiegowi Molier piętnował rozmaite społeczne problemy bez użycia górnolotnego moralizatorstwa, które okazało się bronią o wiele mniej bolesną i skuteczną od śmiechu, jaki wyolbrzymione przywary odruchowo budziły w widzach teatralnych spektakli.

Taka strategia posłużyła również za oś konstrukcyjną dla jednego z najbardziej znanych dzieł Moliera – „Świętoszka”. Występujące tutaj postaci prezentują określone postawy, niejednokrotnie urastając wręcz do roli pewnego rodzaju personifikacji przywar, jakie są obecne niemal w każdym społeczeństwie, zawsze podobnie kłopotliwe, naganne i godne potępienia. W całej komedii możemy więc zauważyć niezwykle kunsztowny zabieg stopniowania określonych wad poprzez poziom komizmu postaci, jaka je reprezentuje.

W myśl tej zasady postacią najbardziej jednoznaczną, odmalowaną z największą starannością, jest tytułowy Świętoszek (Tartuffe), prowadzący cyniczną...

Podobne wypracowania