Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka porównawcza Kmicica i Wołodyjowskiego - Henryk Sienkiewicz „Potop”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Andrzej Kmicic i Michał Wołodyjowski spotykają się na kartach drugiej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza – w „Potopie”. Ich sylwetki zostały zestawione na zasadzie  wyraźnego kontrastu, który w trakcie postępu utworu stopniowo zmniejsza się, dzięki ukazaniu wspólnej, równie bohaterskiej w obu przypadkach walki z najeźdźcą. W finale powieści losy bohaterów skrzyżują się ze sobą w niemal symbolicznym zdarzeniu, jakim staną się jednoczesne zaręczyny: Kmicica z Oleńką Billewiczówną i Wołodyjowskiego z Anusią Borzobohatą-Krasieńską.

Kontarst zarysowuje się już na polu opisu wyglądu obu bohaterów – Kmicic zostaje scharakteryzowany jako wyjątkowo urodziwy młodzieniec o płowej czuprynie, sporym wzroście i szczupłej sylwetce, budzący powszechne zainteresowanie wśród kobiet.

Najbardziej charakterystyczną cechą Wołodyjowskiego jest zaś jego niski wzrost, ukazywany momentami jako budzący rozbawienie, ale jednocześnie będący źródłem pewnego rodzaju przewagi „małego rycerza” nad przeciwnikami – skromną posturę nadrabia z powodzeniem zwinnością i szybkością, dzieki której bez trudu wygrywa pojedynki z najgroźniejszymi przeciwnikami. W odróżnieniu od...

Podobne wypracowania