Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Tuwim „Chrystus miasta” - interpretacja wiersza. Analiza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytuł wiersza Juliana Tuwima – „Chrystus miasta” – zapowiada nietypowy koncept oparty na zestawieniu tematyki eschatologicznej z przestrzenią kojarzoną ze sferą profanum. Postać Chrystusa zostaje tutaj przeniesiona we współczesną, zurbanizowaną rzeczywistość, z którą pozostanie w wyraźnym kontraście, co uwypukli infernalny charakter miasta.

Zostanie on zaznaczony również dzięki wprowadzeniu motywu „dance macabre”, jaki unaocznia się już w pierwszym wersie: „Tańczyli na moście”. Zostanie on użyty trzykrotnie w charakterze refrenu określającego jednocześnie czas i miejsce akcji utworu – scena rozgrywa się w nocy, co dodatkowo wzmaga jej mroczny, niepokojący charakter. Most można natomiast rozumieć jako odniesienie do pewnego rodzaju przejściowości, nieokreśloności, zawieszenia pomiędzy dwoma światami. W takich warunkach odbywa się taniec, w którym biorą udział postaci martwe w sensie moralnym: „Zbiry, katy, wyrzutki,/ Wisielce, prostytutki,/ Syfilitycy, nożownicy,/ Łotry, złodzieje, chlacze wódki”.

W jednym obrazie zostają zaprezentowani bohaterowie o charakterze jednoznacznie negatywnym, symbolizujący różne formy upadku, do którego może prowadzić funkcjonowanie...

Podobne wypracowania