Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Witold Gombrowicz „Trans-Atlantyk” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W 1939 r. Witold Gombrowicz był na pokładzie „Chrobrego”, kiedy statek ten wypływał do Buenos Aires. Rejs odbył się 29 lipca, a więc na krótko przed wybuchem II wojny światowej. Właśnie to wydarzenie zatrzymało Gombrowicza w Argentynie. Autor postanowił opisać swoje przeżycia emigracyjne w „Trans-Atlantyku”, który został wydany w 1953 r.

Powieść jest to dziwna i bardzo nietypowa, a sam Gombrowicz określa ją mianem „polemiki z Panem Tadeuszem”. W wydaniu polskim (1957) książka została opatrzona przedmową autora. Powstała ona, by zabezpieczyć dzieło przed zbyt wąskim odczytaniem. Pisarz zaznaczył, że dzieło to jest satyrą, traktatem, krytyką, dramatem i absurdem. Nie chodzi w nim o opowiedzianą historię, gdyż ona tylko implikuje kolejne wnioski. „Trans – Atlantyk” to przede wszystkim rozrachunek z „kompleksem polskim”, który mieszkańcom nadwiślańskiego kraju zafundowały sarmatyzm i tradycja romantyzmu.

Narratorem historii jest postać zwana Witoldem Gombrowiczem. Trafia on do Argentyny z 96-cioma dolarami w kieszeni. Ma świadomość tego, że czekają go ciężki chwile, dlatego postanawia udać się do pana Cieciszkowskiego – znajomego z dawnych lat. Następnie bohater odwiedza polskie...

Podobne wypracowania