Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Korab-Brzozowski „O przyjdź” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Korab-Brzozowski był synem słynnego romantycznego barda i bratem równie uzdolnionego poety, Wincentego. Na początku XX wieku przyłączył się do cyganerii artystycznej Przybyszewskiego, sporadycznie drukując swoje utwory na łamach rozmaitych czasopism. Wiersz „O przyjdź” pochodzi z wydanego pośmiertnie w 1911 roku zbioru, który opatrzono tytułem „Nim serce ucichło”.

Tematyka utworu nawiązuje do stylistyki niezwykle popularnego w okresie Młodej Polski symbolizmu. Zdeterminował on formę wiersza opartą na pogłębionej metaforze, która miała obrazować stan wewnętrzny podmiotu lirycznego, nie zaś jego rzeczywiste otoczenie. Poeta utworzył tutaj swoisty „paysage mental” – „pejzaż duchowy” – skonstruowany z charakterystycznych dla modernizmu środków stylistycznych.

Podmiot liryczny zwraca się z apelem do upersonifikowanej śmierci, której postać podlega lirycznej poetyzacji dzięki wyposażeniu jej w zdolność do „strojenia się” w rozmaite zjawiska: „szatę pajęczą”, „perły rosy”, „skargę tęskną”, „woń kwiatów”. Autor wypowiedzi traktuje śmierć jak kochankę, na którą czeka niecierpliwie, karmiąc się wizjami...

Podobne wypracowania