Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Skarga umierającego” - streszczenie, interpretacja i geneza utworu

„Skarga umierającego” to tekst, który powstał w średniowieczu (przypuszczalnie około 1470 r.). Współcześnie znane są jego dwie formy: płocka i wrocławska. Cechą tej pierwszej jest to, że tekst zbudowany jest jak abecedariusz, czyli każde słowo, wers lub strofa zaczyna się od kolejnej litery alfabetu. Natomiast wersja wrocławska ma budowę dialogu. Badacze zakładają, że tekst ten jest polskim odpowiednikiem czeskiego „O rozdeleni duše s tělem” („O rozdzieleniu duszy z ciałem”).

Powstanie dialogu datowane jest na okres pomiędzy 1461 a 1470 r. Utwór składa się z 76 wersów, które zostały podzielone między różne postaci pojawiające się w nim. Mamy więc: Infirmusa (Chorego), Angelusa (Anioła), Homines (Ludzi Zebranych/Słuchających), Duszę, św. Piotra, a także Chór.

Pierwsze sześć strof to pieśń umierającego. Oczywiście stanowi ona nawiązanie do wersji płockiej, która ma taką formę. Infirmus boleśnie zawodzi nad swoim losem. Przypomina sobie kolejne grzechy i zaniedbania popełnione przez niego w młodości. Ma świadomość, że jego dusza jest bliska oddzielenia się od ciała. Teraz rodzi się pytanie o to, gdzie uda się ona po opuszczeniu tego świata. Wtedy monolog zostaje przerwany...

Podobne wypracowania