Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustaw Flaubert „Pani Bovary” - cechy powieści realistycznej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść realistyczna zaczęła kształtować się w drugiej połowie XIX wieku, początkowo głównie we Francji, gdzie ukazywały się największe dzieła Balzaka i Stendhala. Jednym z prekursorów tego gatunku był również Gustaw Flaubert, którego powieść „Pani Bovary” z 1857 roku w wielu aspektach korzystała z nowatorskich technik narracyjnych.

Kompozycja tego dzieła jest zamknięta, czas akcji został bowiem ograniczony do dziejów znajomości i małżeństwa państwa Bovary, które wzbogacają wspomnienia bohaterów. Historie pobocznych postaci pojawiają się na zasadzie licznych epizodów, pozostających zawsze w zgodzie z linearnością i chronologią prezentowanych tu wypadków, którymi kieruje bardzo stabilna zależność przyczynowo-skutkowa. Wydarzenia fabularne opowiada trzecioosobowy, wszechwiedzący narrator, który ogranicza się do wypowiedzi o charakterze czysto opisowym – nie komentuje motywacji i zachowań bohaterów, nie podpowiada też czytelnikowi, w jaki sposób powinien je interpretować. Nośnikiem przekazu powieści pozostaje wyłącznie czynnik fabularny, wzbogacony w tym wypadku o bogatą analizę charakterologiczną i psychologiczną bohaterów, zwłaszcza Emmy, której postępowanie...

Podobne wypracowania