Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Tuwim - biografia. Cechy poezji Tuwima

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Julian Tuwim był polskim poetą, autorem piosenek i tekstów kabaretowych, jednym z najważniejszych polskich twórców w dwudziestoleciu międzywojennym. Przyszły poeta urodził się w 1894 roku w Łodzi i tam chodził do szkoły. Wtedy powstają pierwsze utwory Tuwima. W 1916 roku przenosi się do Warszawy, zaczyna studia filozoficzne, które porzuca, by poświęcić się twórczości poetyckiej. Wielkim rozgłosem cieszy się wydany w 1918 roku wiersz „Wiosna-dytyramb”, wywołując skandal wśród czytelników. Tuwim pisze o biologicznej stronie ludzkiego życia, kierowaniu się popędami, zaspokajaniu żądz. To widzenie natury ludzkiej, bliskie starożytnym; nieprzypadkowe jest odwołanie do Dionizosa, poświęconych mu świąt (tzw. dionizje) i twórczości starożytnej.

Tuwim szybko dołącza się do, a potem staje się jednym z filarów, grupy poetyckiej Skamander. Nazwa nawiązuje do mitologii starożytnej. Grupa poetów związanych z pismem „Pro Arte” zakłada kawiarnię literacką Pod Pikadorem, gdzie wygłasza swoje wiersze, odbywają się tam też występy sceniczne i prezentacja skeczy.

Wczesna twórczość poety obrazuje zachwyt i optymizm. Utwory takie jak „Ranyjulek” czy „Do krytyków”...

Podobne wypracowania