Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Frycz Modrzewski - biografia, życiorys

Andrzej Frycz Modrzewski urodził się ok. roku 1503 w Wolborzu, w zubożałej rodzinie szlacheckiej, herbu Jastrzębiec. Był synem Jakuba, który sprawował urząd wójta Wolborza. „Frycz” to przydomek, którym się posługiwał.

Kiedy pisarz miał lat jedenaście, udał się do Krakowa, aby tam podjąć naukę w szkole parafialnej. Po ukończeniu tego etapu edukacji, rozpoczął w roku 1517 kolejny, w Akademii Krakowskiej. Ukończył szkołę w dwa lata później, uzyskując stopień bakałarza. Następnie wyjechał do Wittenbergi, aby tam doskonalić i uzupełniać swoją wiedzę. Spotkał Marcina Lutra, dzięki któremu zmienił się jego światopogląd. Modrzewski skłaniał się bowiem ku ideom reformacyjnym, które ten reprezentował. Z Niemiec wyruszył do Szwajcarii, a następnie do Francji. Podczas podróży otrzymał polecenie od Jana Łaskiego (który był bratankiem prymasa Łaskiego), aby pozyskać i sprowadzić do kraju bibliotekę Erazma z Rotterdamu, co ten też uczynił.

W roku 1522 Frycz Modrzewski przyjął święcenia kapłańskie niższego stopnia. Został zatrudniony w kancelarii prymasa i arcybiskupa gnieźnieńskiego – Jana Łaskiego. Od roku następnego był notariuszem u Jana Latalskiego, który był poznańskim biskupem. Kolejne stanowisko,...

Podobne wypracowania