Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mikołaj Rej „Żywot człowieka poczciwego” - Motyw Arkadii w „Żywocie człowieka poczciwego”. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw Arkadii często pojawiał się w twórczości renesansowych artystów. Do odrodzeniowej literatury dotarł głównie za pośrednictwem „Bukolik” rzymskiego poety, Wergiliusza, ukazujących beztroskie życie w baśniowym krajobrazie. Kraina szczęśliwości miała wiele twarzy, pojawiała się w micie o złotym wieku ludzkości, w legendach o szczęśliwych wyspach czy, jak u Wergiliusza, w sielankach. Arkadia to symbol niezmąconego ziemskiego szczęścia, wyraz ludzkiego marzenia o krainie bez cierpienia, ciężkiej pracy i zagrożeń.

Motyw Arkadii nieodmiennie łączył się z idealizacją znanej przestrzeni. Wergiliusz tworzył ją na wzór swej ojczyzny, jej pól i pastwisk. Bohaterami jego sielanek byli pasterze, a właściwie wykształceni arystokraci w roli pasterzy. Subtelny język, beztroska, delikatne uczucia i nawiązania do kultury brzmią nieco sztucznie w ustach młodzieńców wypasających owce. Rej również idealizuje miejsce sobie doskonale znane – polską wieś, dworek szlachcica ziemianina. Obraz stworzony przez Reja nie jest fantastyczny, nie odbiega dalece od rzeczywistości, po prostu skupia się na dobrych stronach wiejskiego życia, pomijając niemal zupełnie jego ciemne strony.

Idealizując obraz wsi, Rej podkreśla znaczenie...

Podobne wypracowania