Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krzysztof Kamil Baczyński „Historia” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz K. K. Baczyńskiego pt. „Historia” powstał w marcu 1942 roku i wszedł w skład tomiku „Wierszy wybranych”, które ukazały się nakładem wydawnictw konspiracyjnych jesienią tego samego roku. Już sam tytuł utworu zapowiada jego tematykę, która będzie stanowić spojrzenie w przeszłość i zestawienie jej ze współczesną dla podmiotu lirycznego sytuacją.

„Ja” mówiące ujawnia się tutaj bezpośrednio już w pierwszym wersie opowiadając o wizji, która stała się inspiracją dla jego wypowiedzi:
„Arkebuzy dymiące jeszcze widzę,
jakby to wczoraj u głowic lont spłonął
i kanonier jeszcze rękę trzymał,
gdzie dziś wyrasta liść zielony”.

Wyjaśnia od razu, iż opisywana przez niego sytuacja miała miejsce w przeszłości na tyle dalekiej, że nie pozostał już po niej żaden fizyczny ślad, jednocześnie jednak jej oddalenie od dnia dzisiejszego w świadomości podmiotu lirycznego zostaje za pomocą litoty sprowadzone do nicości, nadal bowiem żyje w świadomości współczesnych wraz z bogactwem towarzyszących jej rekwizytów, dźwięków i zapachu strzelniczego dymu. Mamy tutaj do czynienia z oczywistym odwołaniem do walk narodowowyzwoleńczych prowadzonych w XIX wieku, utrwalonych...

Podobne wypracowania